Robotizovaná výroba je dnes již neodmyslitelnou součástí všech velkých strojírenských firem. Digitální automatizace však zdaleka není doménou jen automobilek a velkých závodů. Čím dál důležitější roli hraje i u menších výrobců, kteří se v blízké budoucnosti bez robotů objedou jen s obtížemi. I o tom byl veletrh MSV 2018 v Brně. Největším tématem MSV pro letošní i loňský rok byla průmyslová automatizace, prezentace měřící, řídicí, automatizační a regulační techniky.


Největší česká konference o 3D tisku

Jako součást veletrhu proběhla konference o 3D tisku, která představila řadu užitečných novinek. Jednou z nich je například technologie americké firmy Desktop Metal, která zásadním způsobem zlevní 3D tisk kovových dílů využitelných ve strojírenství. 

Velkým tahákem veletrhu se stala socha T. G. Masaryka, kterou živě před očima návštěvníků tvořil robot KUKA. Umění však zatím žádný robot nahradit nedokáže, finální dílo musí dokončit sochař. 

SCARA poprvé v ČR

V minulých letech FANUC Czech na MSV představil například nejsilnějšího robota na světě, svého prvního kolaborativního robota a svůj nejsilnější servomotor. Letos si svou českou premiéru užil robot FANUC SCARA. Tento 4-osý robot unese zatížení do 3 kg a rameno je schopné vychýlení až o 360°. Jedná se o robot, který je ideální pro zvedání a přemisťování objektů, různé montážní aplikace – dávkování a šroubování, pro stříkání barvy, obloukové svařování. Hodí se především pro výrobní linky v automobilovém průmyslu. Své uplatnění najde i v oblasti výroby spotřební elektroniky, plastů a spotřebičů. Rychlost posuďte sami na videu.

Další novinkou byl kolaborativní robot CR-15iA, který je neodmyslitelnou součásti všech balicích činností, práce v logistice a činnostech, při kterých se nedá snadno automatizovat. Jeho předností je funkce Hand-guidance. “Pomocí pohybů vedených člověkem se robot snadno naučí pracovní postup bez nutnosti konvenčního programování,” říká Petr Duchoslav ze společnosti FANUC.


MSV ve středu zájmu odborníků i fanoušků

Na jubilejním 60. ročníku se představilo přes 1600 vystavovatelů, polovina z nich přijela ze zahraničí. Jako již tradičně byl veletrh v hledáčku profesionálů z oblasti strojírenství a zákazníků vystavujících výrobců. Stále víc pozornosti si však získává i z řad fanoušků chytrých strojů a studentů technických škol.

Veletrh byl také místem setkání minulosti a budoucnosti. Stroje z dob minulých zde reprezentoval historický vlak M260.001 “Stříbrný šíp”, vozidla Aero 50 Dynamik a Tatra 603 X. Proti nim silně kontrastovala elektrická čtyřkolka ve futuristickém designu.