Výrobci napříč všemi odvětvími si uvědomují, že robotika stojí za investování. Mnoho z nich si však pokládá otázku, jaký typ robota je pro ně nejlepší. Rozhodnutí přitom závisí hlavně na výrobních potřebách a stanovených cílech.
Průmyslové roboty zastanou těžkou a nebezpečnou práci
Průmyslové roboty jsou přesně tím, co si představí většina lidí v závodním prostoru – velký a těžký robot, který zvládne zvedat podvozky automobilů 24 hodin denně, aniž by na něj musel kdokoliv dávat pozor. Průmyslové roboty plní nudné, špinavé a nebezpečné úkoly mnohem rychleji a přesněji, než běžní dělníci.
Coboty dovolují lidem využít svou kreativitu
Spolupracující roboty neboli coboty s lidmi spíše kooperují, než aby je přímo nahrazovaly. Stejně jako jejich průmyslové protějšky jsou coboty navrženy k tomu, aby vykonávaly úkoly opakující se, monotónní nebo ty, které jsou náchylné k chybám. Lidé se díky nim mohou lépe soustředit na svou práci, která vyžaduje kreativitu, uvažování a kritické myšlení. Odhaduje se, že coboty v současné době představují pouhá 3 % ze všech prodejů robotů. Protože si však malí a střední výrobci uvědomují, jak velkou flexibilitu coboty poskytují, předpokládá se, že do roku 2025 se tento počet zvýší na 34 %.
Pro podnikatelský úspěch je velmi důležité pochopení silných a slabých stránek obou typů robotů. Výběr nesprávného typu totiž může omezit budoucí růst podniku. Naopak šťastná volba zefektivní výrobu a sníží náklady na několik dalších let.
Roboty pro sílu a rychlost
Průmyslové roboty jsou vytvořeny pro svůj silný výkon a velkou rychlost. Díky těmto vlastnostem, ve kterých zdaleka předčí coboty, zvládají roboty užitná zatížení i složité úkoly. Protože jsou průmyslové roboty často integrovány do specializovanějších systémů než coboty, poskytují úžasnou podporu například rostlinné výrobě. Roboty využívá především automobilový, chemický, elektronický a potravinářský průmysl.
Kvůli své rychlosti a síle však potřebují průmyslové roboty pro své zajištění určité bezpečnostní systémy, které dohlédnou na bezpečné plnění úkolů. Integrace tak výkonného systému společně s potřebnými zárukami je proto spojená s vyšší cenou.
Coboty nabízí rozšířené schopnosti
Ačkoliv coboty fungují při nižších rychlostech i užitném zatížení, zároveň rozšiřují lidské schopnosti a přináší i další výhody. Jednou z nich je podstatně větší flexibilita než v celém průmyslovém robotickém systému. Často se tou nejúčinnější strategií jeví nikoliv 100% automatizace, ale spíše kombinace automatizace a živých operátorů – tzv. fronty cobots. Coboty jsou levnější a mnohem snadněji se integrují do pracovního prostoru. Nasazení cobota může být daleko rychlejší a jednodušší než u průmyslových robotů. Což znamená méně času potřebného k integraci a školení v kombinaci s rychlejší návratností investic.
Za určitou úsporu nákladů mohou i nové společnosti, které ve snaze uspokojit tržní poptávku po cobotech snížily jejich cenu. Příliv těchto firem navíc vygeneroval nové nápady. Vývojáři třetích stran vytvářejí nová příslušenství, software a koncové nástroje, které zvyšují použitelnost i flexibilitu cobotů.
Se všemi vzrušujícími pozitivy cobotů může být snadné ztratit ze zřetele jejich určitá omezení. Zatímco řada výrobců, jako je FANUC, Doosan nebo Yaskawa, zvyšuje užitnou zátěž cobotů a překračuje předchozí strop přibližně 10 kg a 1 – 1,5 m, musí coboty vždy splňovat normy stanové ANSI, RIA a ISO (ANSI/RIA R15.06-2012 a ISO 10218-1,2:2011), které omezují kombinaci rychlosti a užitného zatížení ke zmírnění rizika pro okolní pracovníky. Tyto standardy dále zajišťují, že robot s dělníky skutečně spolupracuje. Pokud ale vaše aplikace vyžaduje značné záruky, bude pro vás lepší využít průmyslového robota, u kterého lépe využijete všechny jeho schopnosti.
Schopnosti i přijetí cobotů rostou tak, že souboje „průmyslový robot versus cobot“ ztrácejí smysl. Oba dva typy robotů jsou ve výrobním prostředí jako doma. Jeden z nich pracuje sám, druhý spolupracuje s lidmi. A při správném rozhodnutí vám jeden z nich pomůže zlepšit efektivitu výroby a snížit náklady.
Rozhodněte se správně
Jak tedy zjistit, zda má pro váš obchod větší smysl cobot nebo průmyslový robot? Nejprve si přesně ujasněte, čeho chcete dosáhnout, ať už jde o podporu výrobu, vyšší bezpečnost pracovníků, snížení chybovosti nebo odstranění jakýchkoliv problémů týkajících se vašeho podnikání. Dále si promluvte s odborníky na robotiku, kteří vám pomohou při hledání dostupných možností pro dosažení všech vašich cílů. Na základě získaných informací proveďte analýzu. Její výsledky vás dovedou ke vhodnému typu robota pro optimální provozní i finanční výsledky.