Častokrát se píše o využití průmyslových robotů při složitých výzkumech nebo pokusech. Krom toho však existují i roboty, nad jejichž funkcí se může kochat i robotický laik. Takové roboty lze nalézt například v armádě, lékařství nebo dokonce v domácnostech.
Rybičky, rybičky, rybáři jedou!
Jedno z největších nebezpečí pro ekosystém našich oceánů tvoří ropné skvrny, způsobené haváriemi ať už dopravních prostředků, nebo těžebních plošin. S jejich odstraněním se má poprat flotila automatických robotů z dílny studentů MIT. Konstrukce robotů tvoří nanomateriály, které dokáží absorbovat ropu a jiné nečistoty až do dvacetinásobku své váhy. Flotila navíc spolu komunikuje pomocí Wi-Fi a GPS systémů a stává se tak soběstačnou jednotkou, bez potřeby lidského operátora.
E.M.I.L.Y. z Pobřežní hlídky
Seznamte se s E.M.I.L.Y., superrychlým plovákem na dálkové ovládání. K dispozici je také automatická verze, vybavená sonarem, díky němuž robot sám vyhledá raněného plavce a pomůže mu zůstat nad hladinou, popřípadě mu pomůže doplavat na pevninu, či do péče pobřežní hlídky. Temné mořské vody jsou zas o něco bezpečnější.
https://www.youtube.com/watch?v=8rvd-PLXr2M&noredirect=1
Nakopni to s robotem
Člověk našel díky umělé inteligenci svého soupeře v šachu, v počítačových hrách (třeba u fotbalu), ale robot, který si s vámi rozdá stolní fotbálek – to je unikát. Robot sleduje dění na hřišti pomoci integrovaných kamer a na základě přijatých dat rozhoduje o pohybu svých hráčů. Robot, který byl původně vyvinut studenty ve Freiburgu, se nyní prodává pod obchodním názvem StarKick.
Panák jako z obchoďáku
PETMAN by se dal popsat jako chodící figurína. Robot, původně vyvinutý pro testování ochranných obleků do extrémních podmínek, toho umí víc, než by se od zkušebního panáka čekalo. Umí chodit jako člověk, běhat jako člověk nebo skákat jako člověk. Dokonce ovládá svůj vlastní balanc natolik, že pokud jej něco vyvede z rovnováhy, dokáže ji sám vyrovnat, aby neupadl. Takový robot bude mít určitě širší využití, než jen testování obleků. Ale jaké? Zeptejte se armády. Supertajné.
Zeno: vzdělávací pomocník
Nikoli Zdeno, ale Zeno je robot, vyvinutý pro komunikaci s lidmi. Jeho obličej je navíc schopný imitace několika výrazů a tak je ideální pomůckou pro děti s poruchami učení. Jeho kamery, zabudované v očích, jsou navíc schopny rozeznání a zapamatování osob, s kterými komunikuje. Díky tomu se stává každodenní komunikace přirozenější a přirozenější. Odrazovat může jen vysoká cena, která přesahuje deset tisíc liber.
https://www.youtube.com/watch?v=sSkfspliSrk
Robotí svačino-nosič
Tým vědců z univerzity Carnegie Mellon vyvinul robota pro „podporu výzkumu, pomoci automatizovaných procesů, v kancelářských prostředích.“ Jednoduše řečeno, parta chytrých chlapců a dívek usoudila, že mít robota, který roznáší svačinu, není vůbec špatný nápad. Robot se dokáže sám pohybovat v neznámém prostředí, zvládá rozeznávat lidské tváře a narazí-li na někoho, koho zná, je schopen se dle toho zachovat. Navíc se automaticky učí rozeznávat nové objekty. Chcete ho?
Plechový astronaut na černou práci
Aby nebyli v tom černém neznámu osamělí, posíláme s astronauty do vesmíru také roboty. Robonaut 2 (jehož zkrácené označení je R2; fanoušci Star Wars slintají) je prvním humanoidním robotem, který se do vesmíru dostal. Krom pocitu sounáležitosti má na starosti spoustu úkolů, které jsou pro lidskou posádku příliš riskantní anebo příliš rutinní. Kvality androidů ze Star Treku a droidů ze Star Wars sice ještě nedosahuje, ale je to krok správným směrem.
Haló, je tu někdo?
Pojízdná průzkumná sonda z dílny NASA, vyslaná na Mars 5. srpna 2012, dodnes prozkoumává povrch Rudé planety a vzorky kamene a solí, v povrchu obsažených. Hlavním cílem sondy je zjistit, zda v minulosti nebo přítomnosti existovaly na Marsu podmínky pro mikrobiální život. Mise průzkumníka Curiosity se z původních 23 měsíců poněkud protáhla a zatím není známo datum jejího konce. Nicméně životaschopnost generátoru, který dodává sondě energii, je odhadována až na 14 let.
2 v 1: Vysavač a kočičí transport
Robotické vysavače se už před nějakou dobou posunuly z kategorie kuriozit do kategorie obyčejných domácích pomocníků. Průkopníkem v této oblasti se stala především firma Roomba, které první takový vysavač uvedla na trh v roce 2002. Od té doby patří automatické vysavače k velmi žádaným pomocníkům při úklidu a vašim čtyřnohým miláčkům také mohou posloužit jako vynikající transport. Podívejte se sami.
https://www.youtube.com/watch?v=LQ-jv8g1YVI
Hrách do ošatky, popel do džberu
Automatizace výrobních procesů se dotýká i takového důležitého průmyslového oboru, kterým je farmacie. Robot s označením M-430iA/2F od FANUC disponuje speciální povrchovou úpravou a těsněním, které zajišťují ochranu proti horké vodě a kyselým a alkalickým čisticím prostředkům. Díky absenci maziva v kloubu pak nehrozí kontaminace produktů. Jeho náplní práce je především manipulace a třídění vyráběných produktů. Ve videu se můžete podívat na robota v akci.
Robotická flotila, co naše orgány pročesává
Představte si drobné, takřka neviditelně roboty, které bez vnějšího zásahu činí ve vašem těle potřebné operace. Od odebírání vzorků, přes vstřikování léčebných sér až k samotné asistenci při operacích. Vězte, že se nejedná o sci-fi, ale o reálnou součást operace. Některé z mikro-robotů už mají i své obchodní názvy, jako například Robot Pills, Plague Busters, Steerable Surgeon aj.
Co říkáte na využití robotů v domácnosti, při výrobě, nebo v medicíně? Souhlasili byste třeba s lékařským zákrokem za využití robotů? A pořídili byste si nějakého robota domů?