Vybrali jsme deset videoherních robotů, kteří se nesmazatelně zapsali do naší paměti, ať už byli na naší straně, nebo stáli proti nám. A zatímco skuteční roboti mají zatím problém pořádně chodit, natož abychom s nimi kloudně konverzovali, ti herní jsou opravdové osobnosti…

 

Metal Gear REX
Metal Gear Solid

Claptrap (série Borderlands)

Slavný upovídaný robot a roztržitý robot, který opravdu nikdy „nezavře klapačku“, je jednou z hvězd série Borderlands. Provází hráče hlavně úvodem her, ale mise vám bude zadávat pravidelně a vyzkouší si na chvíli i roli záporáka. Hráči si ho ale zamilovali a dočkal se i vlastní webové minisérie.

Robot Claptrat
Série Borderlands

Dog (Half Life)

Dog je robotický mazlíček s příznačným jménem, který se objevil ve druhém Half Lifu. Pro malou Alyx Vance ho sestrojil její otec Eli, aby ji doprovázel a ochraňoval. V připravených, naskriptovaných scénách je z něj užitečný pomocník. Jinak vám v boji nepomůže, ale bude vám dělat příjemného a věrného „psího“ společníka.

Robotický mazlíček DOG
Half Life

GLaDOS, Wheatley a spol. (série Portal)

Chell je jediná žijící lidská protagonistka v sérii Portal, zbytek aktérů jsou roboti různých tvarů a hlavně s rozdílnými povahami. Úžasně zlá a testováním posedlá GLaDOS, pomatené osobnostní jádro Wheatley i roboti Atlas a P-body z režimu pro dva hráče jsou naprosto nezapomenutelní a patří k důvodům, proč se krátká logická hra proměnila v jednu z nejlépe přijímaných sérií.

Robot ze série Portal

Legion (série Mass Effect)

Po desítkách bojů s robotickými gethy se ve druhém díle Mass Effectu najednou seznámíte se speciální jednotkou, která je na vaší straně. Legion je „mobilní platforma“ s přístupem ke kolektivnímu vědomí gethů, speciálně uzpůsobený k tomu, aby mohl komunikovat s organickými životními formami. Ve hře pak zjistíte, že je nejen užitečný v boji, ale že je také opravdová – byť robotická – osobnost. Koho by to v prvním díle napadlo?

Legion
Série Mass Effect

HK-47 (série Star Wars: Knights of the Old Republic)

HK-47 je úspěšný droidský zabiják a lovec Jediů, zkonstruovaný Sithem Darth Revanem. Hrozivý nepřítel, který je naprogramovaný tak, aby pohrdal lidmi, patří mezi hlavní postavy obou dílů Old Republic – rozhodně ho s jeho červenýma očima a osobitým stylem vyjadřování nepřehlédnete.

HK-47
Série Star Wars: Knights of the Old Republic

Yes Man (Fallout: New Vegas)

Kdo hrál Fallout: New Vegas, nepochybně si pamatuje usměvavý výraz Yes Mana. Securitron s upraveným softwarem je osobní asistent Bennyho, jednoho z antagonistů. A že šlo o úpravu pořádnou – Yes Man dostává svému jménu a musí se do slova a do písmene podřídit jakémukoli příkazu, který dostane. Chudák.

Yes Man
Fallout: New Vegas

Metal Gear REX (Metal Gear Solid)

REX je silný a nezapomenutelný sobot ze série Metal Gear Solid. Jmenuje se podle tyranosaura, kterému se se svojí robotickou tlamou a řevem podobá, a když se k vám přiblíží… zadupe vás do země. S nepřáteli si ovšem na rozdíl od dinosauřího jmenovce poradí i na dálku, a to k vaší smůle bez nejmenších problémů.

Metal Gear REX
Metal Gear Solid

Mega Man (Mega Man)

Na seznamu herních robotů prostě nemůže chybět Mega Man (který je mimochodem navzdory mnoha pověrám opravdu robot, respetive android). Na svět přišel už v roce 1987 a od té doby se objevil v desítkách titulů a stal se maskotem Capcomu. Kdo z hráčů by koneckonců mohl nemít rád robota, který po porážce bosse zkopíruje jeho zbraň do svého arzenálu?

Mega Man
Série Mega Man

Metal Sonic (série Sonic the Hedgehog)

I hráči, kteří nikdy nehráli žádnou hru ze série Sonic the Hedgehog, znají modrého ježka, pro změnu maskota Segy. Do robotí série se nám ale nehodí hlavní hrdina, nýbrž jeho protivník, zlý robotický Metal Sonic. Vyrobil ho hlavní záporák Dr. Eggman, ale Metal mu zdatně sekunduje, a protože inspirací při jeho sestavení jste byli právě vy, musíte počítat s tím, že na vás v boji vyzkouší některé z vašich vlastních triků.

Metal Sonic
Série Sonic the Hedgehog

R.O.B. (Nintendo)

Ano, podvádíme. R.O.B., neboli Robotic Operating Buddy, není postava z videohry, je to skutečný kus hardwaru, který se v roce 1985 prodával jako příslušenství k legendární konzoli NES. A čím je výjimečný? Byl k ničemu a podporoval jen dvě hry, Nintendo ho potichu a potupně brzo stáhlo z trhu. Přesto (nebo proto?) se ale stal legendou, a dokonce se objevil jako postava v několika dalších hrách.

R.O.B.
Nintendo