Zlí roboti jsou s filmovým průmyslem spjati od jeho prvopočátku. Během let stačilo několik z nich zkultovnět, a to i přes své ne zcela dobré úmysly. Hrdinové by však bez nich neměli za co bojovat, a i proto jim dlužíme krátkou chvilku uznání v podobě výběru těch nejnebezpečnějších robotů filmového plátna.

Terminátor 800 – model 101 (Terminator)

Kovová kostra, červeně svítící oči a tvář Arnolda Schwarzeneggera udělala z tohoto výdobytku společnosti Cyberdyne legendu. Postrah Sáry Connorové má navíc i přívětivější tvář, kterou ukázal během Dne zúčtování. Se vztyčeným palcem v roztaveném kovu vyrůstal každý. Kdo tvrdí, že ne, ten na něj kouká dodnes.

Megatron (Transformers)

S názvem (ne)příjemně připomínající výkladní skříň vašeho oblíbeného sexshopu se Megatron stal jedním z největších antagonistů v universu Transformers. Z hory kovu se dokáže přeměnit v podstatě do čehokoli, což z něj dělá po čertech nebezpečného protivníka. A to i v animované, Michaela Baye prosté, podobě.

HAL 9000 (2001: Space Odyssey)

Kliďas každým coulem, který vás zhypnotizuje svým svůdným červeným okem a medovým hlasem. Až tak nějak zapomenete, že vás tlačí z sebevraždě, která má pomoct splnit nebezpečnou misi na kraj vesmíru. Takhle nějak vypadá padouch moderní doby – žádné svaly, jen vysoce kapacitní mozek a psychoteror.

Chobotničky (Matrix)

FOTO: Chobotničky (Matrix)

Jak nás naučil slovutný Morfeus – chobotničky mají jediný účel – vyhledat a zničit. Vlastně ani nevadí, ž vypadají jako přerostlé spermie vzešlé z mysli novodobého doktora Frankensteina. Jejich síla tkví v množství a sebevražedném odhodlání. Nebýt jednoho zpropadeného Vyvoleného, Ziona by si povodily jedna báseň.

Zeus (Real Steel)

Robotí verze Apollo Creeda a alfa samec ve světě boxu provozovaného dálkově ovládanými roboty. Z geniálního asijskéhoo mozku zrozený kolos trhá soupeře na kusy a ke svému ovládání potřebuje celý tým zručných programátorů. Kdyby nebylo hollywoodských klišé, zcela jistě by z posledního zápasu vyšel jako vítěz.

Battle Droids (Star Wars)

Je jich mnoho a oni to moc dobře vědí! Tedy, s největší pravděpodobností nevědí, protože jsou blbí jako dlabané necky. V ruce však mají laserové pušky a v miniaturních elektronických mozečcích zakódovaný rozkaz útočit. Prostě něco jako vojáci ze severokorejské armády, jen s tím rozdílem, že mají sexy plechový kabátek.

Ash (Alien)

Když někomu z prstu teče bílá tekutina, dejte si na něj pozor. Buď jste se ocitli na natáčení filmů pro dospělé, nebo si na vás počíhal android z vesmíru filmového Vetřelce. Normálně je to milý chlapík, když mu však rupne v bedně, mile rád vám dá po tlamě a ještě si s sebou na cestu vezme trs vašich vlasů.

Destroyer (Marvel Universe)

S brněním posvěceným samotným Odinem měl Destroyer chránit vesmír před temnými silami zla. Bů však míní a Loki mění. Chodící mrakodrap se tak již několikrát dostal do služeb zla a i Thor měl co dělat, aby ho zastavil. Zničit totiž nejde a v záchvatech vrcholného naštvání mu z obličeje začnou šlehat paprsky. No prostě sympaťák každým coulem.

ED-209 (Robocop)

Za nic neříkajícími čísly se skrývá všem dobře známá robotická slepice z kultovního Robocopa. Moc toho sice nenamluví, o to větší paseku však umí napáchat. Za pasem totiž skrývá dva obří kanóny a nebojí se je použít. Nese si však velkou slabinu. Stačí jí vlézt na záda a vytrhnout řídicí jednotku. Přeci jen – nemít ruce má své nevýhody.

Sentinel (X-Men)

Postrach mutantů a geniální dílo společnosti Trask Industries. Robot, který dokáže obrátit schopnosti jednotlivých zmutovaných bijců proti nim. Zničit se v podstatě nedají a navíc jich je jako kobylek. Nachytat je můžete jen na časoprostorových paradoxech a charismatu Patricka Stewarta. Nemáte ani jedno? Tak jste mrtví, pokud jste mutanti.