Výrobci automatizovaných robotů, poskytují svou techniku širokému spektru průmyslových odvětví, které se bez jejich výpomoci dnes již prakticky neobejdou.
Za všechny můžeme například jmenovat lékařský sektor či vesmírné výzkumné výpravy.
Pro někoho však může být překvapením, že roboty hrají svou roli i v průmyslu filmovém. O to větší překvapení pravděpodobně bude, že se roboty dokonce ocitají nikoli v prostoru za kamerami, ale rovnou v samotné záři reflektorů.
S roboty točil i držitel Oscara
Příkladem může být snímek Terminator Salvation, čtvrtý v pořadí terminátorské série, díky níž se proslavil Arnold Schwarzenegger. V tomto snímku se objevily skutečné funkční roboty, které společně utvořily výrobní linku, pod vládou počítačového systému SKYNET.
Podle Jonathana Pereze ze společnosti FANUC, bylo do filmu dodáno celkem 18 robotů. Jeho tým techniků a inženýrů se staral o výše zmíněné němé herce, jejichž úkolem byla tvorba a zrod nových Terminátorů.
„Skutečné roboty se skvěle hodily do dekorace, která představovala laboratorní prostory, v jejichž útrobách je sestavován budoucí Terminátor T-800,“ pochvaloval si kovové pomocníky držitel Oscara Victor Zolfo, který působil u snímku jako architekt. „Mnoho filmových kritiků následně chválilo práci, kterou jsme si dali s tvorbou scénografie a jejího realistické pojetí. Těší mě, že nám skutečné funkční roboty pomohly dotvořit reálnou atmosféru našeho snímku,“ shrnul klady robotů na scéně Zolfo.
Kromě dystopického snímku o nadvládě chladných strojů nad lidmi se roboty objevily v několika dalších produkcích zábavního průmyslu.
Pomáhaly sestrojit gadgety Iron Mana
Jednou z nich je filmová adaptace populárního komiksu Iron Man s pořadovým číslem dvě. V tomto snímku se objevily roboty v rezidenci Tonyho Starka: génia, filantropa, ale především vynálezce nejmodernějšího robotického obleku a s ním i svého alter-ega Iron Mana.
Díky svým šikovným ručičkám, které dokáží vytvořit vše, co geniální hlava vymyslí, bylo zapotřebí, aby byla jeho filmová dílna vybavena těmi nejmodernějšími přístroji a budila dojem, že pro Tonyho Starka není nic nemožné.
„Ve filmu je vidět mnoho robotů, jež mu pomohly při tvorbě jeho slavného obleku. V některých scénách se roboty v pozadí jen pohybují, ale v jiných roboty dokonce svařují, zatímco Robert Downey Jr. a Gwyneth Paltrow konverzují,“ říká Brian Simons, který na rozdíl od svých robotů na plátně vidět není, protože byl tím, kdo tahal za nitky svého robotického svěřence.
A zatímco si lidské osazenstvo odneslo plno zážitků a kontaktů, robotické rameno FANUC ARC Mate 100iC si odneslo jeden suvenýr. Na jeho železné svaly se podepsaly jak Robert Downey Jr., tak režisér snímku Jon Favreau.
Mají podpis i od Emmy Stone
Také se sluší uvést další filmovou adaptaci komiksové předlohy, v které se plechový komparz objevil. Nejenom Železný muž se dočkal společnosti skutečných robotů, ale svého si užil i Muž pavoučí, neboli Spider-Man.
Ve filmu The Amazing Spider-Man, (který je rebootem, původní série) hrály roboty roli spíše logistickou. Zatímco firma QC Industries zapůjčila nízko-profilové pásy, které přepravovaly laboratorní zkumavky místností, roboty firmy FANUC po nich přebraly štafetu a zkumavky následně přemístily dále na místo určení.
Stejně jako v případě Iron Mana, tak i z natáčení příběhu o Pavoučím muži si němý herec odnesl suvenýr. Na jeho hřbet (rozumějte pás) se zvěčnil svým podpisem Andrew Garfield (Peter Parker/Spider-man), Emma Stone (Gwen Stacey) a režisér snímku Marc Web. Být robotem se zkrátka vyplatí!
Kromě velkorozpočtových blockbusterů, jakými zmíněné hollywoodské trháky jsou, berou průmyslové roboty čas od času i herecké štěky menšího rozsahu, nikoli však menšího významu. Za všechny uveďme například reklamní spot, poutající na americkou taneční soutěž America´s Best Dance Crew, za níž stojí slavná hudební televize MTV.
Co Čech, to muzikant. Co robot, to herec. Znáte nějaké další filmy, v kterých se objevily průmyslové roboty?