Přestože první průmyslové roboty vznikaly až ve 2. polovině 20. století, historie robota jako umělé bytosti je mnohem delší. První imaginace umělých „pomocníků“ najdeme například v řecké mytologii.
V mysli člověka sídlí představy o tom, jak si nejlépe usnadnit práci, už od nepaměti. Bůh kovářství Hefaistos si podle řecké legendy vyráběl mechanické sluhy, mezi kterými byly nejen služebné, ale také užitkové třínožky na vlastní pohon nebo robot Talos, který dohlížel na Krétu. Z hlíny prý uplácal také dívku Pandóru, která byla od živé k nerozeznání.
První návrhy, podobající se robotům, se objevují ve 4. st. př. n. l. Řecký matematik Archytas z Tarentu sestavil mechanického ptáka, poháněného párou, kterého nazval holub. O mnoho let později, kolem roku 1495, navrhnul Leonardo Da Vinci prvního robota, který se podobal člověku. Podle podrobných návrhů se jednalo o mechanického rytíře, který mohl sedět, mávat pažemi a hýbat hlavou nebo čelistmi. Není známo, zdali se mu podařilo robota skutečně sestavit.
Tehdy o něm samozřejmě nepřemýšlel jako o robotovi. Slovo vymyslel Josef Čapek a do povědomí lidí se dostalo díky jeho bratru Karlovi, který jej použil ve své hře R.U.R. z roku 1920. Název postupem času zdomácněl nejen v České republice, ale stal se oficiálním názvem pro roboty na celém světě.
Vývoj robotiky začíná v USA
I přes představy ve starověkém Řecku i v dalších historických obdobích si lidstvo na opravdové průmyslové roboty, kteří by jim skutečně usnadnili těžkou a namáhavou práci, počkalo mnohem déle. Vývoj robotů, používaných v průmyslu, začal až ve druhé polovině 20. století.
Moderní historie robotiky začíná v Americe. Inženýři Georg Devol a Joseph Engelberger začali pracovat na vývoji prvního průmyslového robota, kterého pojmenovali Unimate, v roce 1956. Už o pět let později nahradil robot pracovníky továrny v Trentonu ve státě New Jersey. Společnost General Motors jej využila pro obsluhu strojů pro lití pod tlakem, robot zvedal a skladoval horké kusy kovů ze slévárny.
Roboty nahradily lidi při nejtěžších pracích
Díky počátečním úspěchům zájem o robotiku ke konci 70. let stále rostl. Hospodářská situace v západních státech se zlepšovala, zákazníci měli větší požadavky na výrobky. A to bylo správné prostředí pro vývoj robotiky.
Průmyslový robot začal obsluhovat výrobní techniku v linkách a nahradil lidský faktor při nadměrně namáhavých pracích v nepříznivých podmínkách. Roboty byly využívány například v automobilovém průmyslu, hlavním dodavatelem byla v té době firma GMF Robotics Corporation. Roboty od druhého významného dodavatele FANUC našly uplatnění ve všeobecném průmyslu.
Automatizovaná výroba a historie robotiky v Evropě
Na území Evropy se začala psát historie robotů v roce 1967, kdy první licenci pro jejich výrobu získala Anglie. Prvními roboty FANUC v Evropském průmyslu byly v roce 1983 roboty, které našly uplatnění v Anglii při výrobě plynových ventilů. Kromě toho byly v témže roce instalovány také v bulharském městě Stara Zagora do továrny BEROE, kde plně zautomatizovaly systém výroby.
V současné době se počet robotů, využívaných v průmyslu, stále navyšuje. Například v roce 2011, tedy 50 let od využití prvního průmyslového robota ve výrobním procesu, vzrostlo množství kusů ve světě meziročně o 38 % na celých 166 028 kusů. Tržby z prodeje robotů dosáhly ve světovém měřítku neuvěřitelných 8,5 miliard dolarů.
Důležitá data v historii robotiky
1920 – Poprvé použito slovo robot ve hře R.U.R.
1956 – Vývoj prvního průmyslového robota Unimate
1961 – Unimate nahradil dělníky v továrně v New Jersey
1967 – Anglie získala licenci pro výrobu robotů
1974 – První robot FANUC v Japonsku
1983 – Automatizace výroby v Anglii a Bulharsku s roboty FANUC
Důležité milníky v historii průmyslových robotů
1974 – Robotické rameno Silver Arm, řízené minipočítačem
1977 – Průmyslový robot s elektrickým pohonem ve dvou velikostech
1979 – První motorem poháněný robot pro bodové svařování
1988 – Řídicí systém s možností řízení až 12 os
1992 – Založení školy robotiky FANUC
1998 – XRC regulátor, možnost ovládat až 27 os, synchronizované ovládání 4 robotů