Papír, kov, karton, sklo, plasty. Pokud se tyto odpady správně recyklují, je možné je opakovaně používat.
Recyklační roboty
Podle Johna Hansena, spolumajitele společnosti Single Stream Recyclers, je udržování recyklace důležité pro všechny vyspělé země v čele se Spojenými státy. „Je to naše naděje,“ říká Scott Byrne, specialista na životní prostředí ve společnosti Tetra Pak Inc. V poslední době se k recyklaci začíná využívat robotická automatizace. Úkolem recyklačních robotů je zkomprimovat veškeré materiály, které lze opakovaně používat, do velkých balíků o váze 725 kilogramů. Ještě předtím je však potřeba všechny nerecyklovatelné položky odstranit.
Zastanou těžkou práci
V recyklačním průmyslu je velmi obtížné najít lidi, kteří by chtěli vlastnoručně pracovat na třídění odpadků. Skvěle se tu však daří recyklačním robotům. První roboty s touto funkcí začaly pracovat na Floridě. Šest z těchto zařízení třídících na základě druhu materiálu pochází z továren v několika krajích, včetně Charlotte a Collier.
Rychlejší než lidé
Není divu, že s recyklačními roboty přišly právě Spojené státy. USA vytváří obrovské množství odpadu. Každý Američan vyhodí do koše zhruba 1160 kg odpadu ročně. Celých 75 % odpadků se přitom dá recyklovat. Stroje si dokážou s nepořádkem poradit daleko rychleji než lidé.
Společnost Quebec Machinex vyvinula optický třídič, který odděluje veškeré recyklovatelné materiály rychlostí až 3000 objektů za minutu. Tento typ technologie se spoléhá na magnety, které přitahují některé kovy. Vířivé proudy pak dokážou zachytit jiné nemagnetické kovy a infračervené světlo pomáhá optickým třídičům detekovat různé druhy plastů.
„Roboty jsou v těchto chvílích dvakrát úspěšnější než člověk,“ hodnotí práci robotů při recyklaci Hansen. Roboty jsou naprogramovány tak, aby rozpoznávaly barvy, textury, tvary a vzory. Díky tomu dokážou identifikovat potravinové i nápojové kartony a za pouhou minutu jich sebrat 80. Výhodou je, že tyto kartony lze v budoucnu opět použít ve formě klasického papíru na psaní nebo papírových utěrek.
Další vylepšení na obzoru
Novější technologie by přitom mohly efektivitu robotické účinnosti ještě zvýšit. Laboratoř výpočetní techniky a umělé inteligence Massachusetts Institute of Technology (CSAIL) nedávno představila experimentální systém RoCycle, který používá teflonové „prsty“ se senzory pro detekci velikosti a tuhosti objektu. Tento robot je však mnohem pomalejší než člověk. Když se pokusil identifikovat objekty na simulovaném dopravním pásu, dosáhl pouze 63% přesnosti. Papírem potažené plechovky pro něj představovaly velkou výzvu. „Přesto by se tato přesnost mohla zlepšit kombinací dotykových dat s vizuálními údaji z kamer,“ říká Daniela Rus, profesorka elektrotechniky a informatiky a ředitelka CSAIL na MIT.
Robotická recyklace ulehčuje život lidem
Na rozdíl od většiny průmyslově vyspělých zemí přijaly USA pohodlný postup jednoproudové recyklace, která umožňuje lidem vyhodit plasty, sklo, kov i papír do jedné sběrné nádoby. Toto pohodlí vede k vysoké míře recyklace a relativně účinnému sběru.
Roboty, které prokážou nadlidskou rychlost při třídění odpadu bez velkého počtu chyb, se mohou bez problémů připojit k recyklačním linkám. „Pomáhají ekonomice,“ pochvaluje si práci robotů generální ředitel podnikového prodeje ve společnost AMP Robotics Brent Hildebrand. John Hansen ze Single Stream Recyclers dodává: „Roboty jsou budoucností tohoto odvětví.“
Pro obrat k lepšímu se musíme zapojit všichni
Přesto je stále důležité vzdělávat obyvatele o třídění a recyklaci odpadu. Lidé potřebují vědět, že v kontejnerech nemají co dělat zahradní hadice, vánoční osvětlení, baterie apod. Jedná se o dlouhodobý boj o změnu životního stylu celého lidstva. Umělá inteligence bohužel nedokáže vyřešit recyklační krizi, aniž by se zapojili do změny i sami lidé.