I když jsou hlavní doménou průmyslových robotů úplně jiná odvětví průmyslu, uplatnění nacházejí například i v prádelnách nebo farmách. A brzy by se mohli běžně vyskytovat i v pekárnách a pekárenských provozech. Společnost FANUC totiž společně s výrobcem pecí WIESHEU a maloobchodním specialistou Wanzl vyvinula nový automatický systém nazvaný Bakisto. Tento systém pomáhá eliminovat rutinní úkoly pro zaměstnance supermarketů a diskontů, zlepšuje spolehlivost procesu pečení a snižuje plýtvání potravinami. Systém Bakisto zahrnuje robotické rameno, které provádí klíčové kroky jako vkládání a vyjímání plechu z trouby nebo skladování pečiva.

„Zájem o roboty se zvyšuje i mimo tradiční průmyslová odvětví, především v důsledku rostoucího nedostatku kvalifikovaných pracovníků,“ říká Ralf Völlinger, generální ředitel Robot Business Division ve společnosti FANUC Europe. „Roboty přinášejí zásadní výhody v maloobchodu nebo řemeslných pracích, kde dosud převládaly manuální úkony.“

Zavádění robotů do pekáren by mělo přinést zaměstnancům mnoho výhod, včetně únosnější pracovní doby. Systém Bakisto například umožňuje kolaborativnímu robotu (neboli kobotu) začít samostatně péct brzy ráno a tím dopřát větší komfort zaměstnancům.

Už žádné plýtvání

Další výhodou robotického systému je snižování plýtvání potravinami. Díky využití umělé inteligence dokáže Bakisto spočítat, kolik pečiva, rohlíků a croissantů bude během dne pravděpodobně potřeba, a připravit je s ohledem na aktuální poptávku.

„Na prodejní množství mají velký vliv faktory jako počasí, školní prázdniny nebo lokální události,“ vysvětluje Völlinger. „Náš systém tyto informace zohledňuje a peče odpovídající množství pečiva, což snižuje stres zaměstnanců, kteří díky tomu nemusí neustále sledovat spoustu věcí kolem sebe a můžou se soustředit na práci.“

Poptávka po kolaborativních robotech

Podle Mezinárodní federace robotiky (IFR) se trend zavádění robotů do různých průmyslových odvětví neustále rozšiřuje – v roce 2021 bylo se po celém světě nainstalovalo 517 000 robotů. I když je podíl kobotů stále relativně nízký, vyhlídky na jejich růst jsou slibné, jelikož nevyžadují ochranné kryty, jsou snadno programovatelné a zároveň velmi flexibilní. 

Společnost FANUC proto reagovala na vzrůstající poptávku po kolaborativních robotech a v posledních letech přidala do svého portfolia hned 11 nových modelů. Přemýšlíte nad tím, který robot by se nejlépe hodil pro vaši firmu? Kontaktujte nás a společně najdeme to nejlepší řešení na míru.