Hledáte práci v průmyslu? Pak vás určitě potěší, že práce v některých oborech v příštích letech pravděpodobně přibude. Nová pracovní místa v průmyslu, ale také ve zdravotnictví, zemědělství a dalších odvětvích by měly vytvořit roboty.

 

Přestože si mnozí lidé myslí, že roboty ubírají pracovní místa, opak je pravdou. V příštích letech mají zajistit až 240 tisíc pracovních míst.

Roboty zajistí nová pracovní místa v průmyslu

Zatímco odpůrci robotizace si stěžují, že roboty mohou lidem brát pracovní místa, podle Evropské unie je tomu právě naopak. Brusel představil v loňském roce program SPARC, který počítá s investicemi v hodnotě 2,8 miliard eur do evropského průmyslu. Na co? Investice má podpořit rozvoj robotiky a zároveň pomoci vytvořit do roku 2020 celých 240 tisíc nových pracovních míst v průmyslu i dalších odvětvích.

Program SPARC na podporu robotizace v Evropě představila na veletrhu Automatica eurokomisařka Neelie Kroesová, odpovědná za digitální agendu. Samotná Evropská komise věnuje do programu celých 700 milionů eur. Nejen, že investice zajistí celkový technický rozvoj a přibude práce v průmyslu. Evropská unie má vysoké ambice a ráda by pomocí programu zažehla celoevropskou robotickou revoluci. Ta by měla vést k masové robotizaci v různých oborech, jako je potravinářství, strojírenství, zemědělství a v řadě dalších.

Roboty mohou v některých oborech ulehčit lidem

Roboty mohou podle prezidenta asociace euRobotics přispět také k řešení problémů, které vyplývají z demografických změn společnosti. Pomohou vytvořit nová pracovní místa v průmyslu i v dalších odvětvích a zároveň mají schopnost nahradit člověka při nebezpečných a náročných pracích.

To se týká například práce v automobilovém průmyslu, kde jsou robotické aplikace už dnes často využívané při nejrůznějších činnostech, ale i řady dalších především strojírenských oborů. Roboty jsou schopné pracovat v podmínkách, které jsou pro lidi fyzicky nepříjemné.

Evropa musí v robotizaci držet krok s Asií

Robotika se stává stále významnějším odvětvím. V současné době se v byznysu s roboty točí ročně celých 19 miliard eur. Podle Mezinárodní robotické asociace by měl navíc trh dále růst. V příštích letech se očekává nárůst o celých 6 % ročně a v roce 2020 by měl mít podle Evropské unie hodnotu celých 60 miliard eur.

Přestože si Evropa nevede na poli robotiky špatně, protože ovládá zhruba 35 % trhu, má obrovskou konkurenci v Asii. Ta má v robotizaci již tradičně nejsilnější postavení. Například japonské roboty patří k nejvyspělejším na světě a celých 60 % všech robotů najdeme právě na území tohoto státu. Japonci došli již tak daleko, že budou za pomocí robotů dokonce stavět solární elektrárnu na měsíci. Kromě Asie cítí Evropská unie konkurenční tlak pochopitelně také z Ameriky.

I to je důvod ke vzniku programu SPARC, který má udržet konkurenceschopnost evropských zemí v oblasti robotizace. Cílem je zvýšit podíl Evropské unie na robotickém trhu na celých 42 % do roku 2020. Aby bylo možné tohoto cíle dosáhnout, je zapotřebí velké podpory soukromého sektoru, který má do programu věnovat celé tři čtvrtiny prostředků. Podnikatelé si však uvědomují, že evropský průmysl tuto investici potřebuje a že může vést nejen ke vzniku nových pracovních míst v průmyslu, ale také k celkovému oživení průmyslové výroby.

Práce v průmyslu láká mladé absolventy

Díky nejrůznějším programům na podporu průmyslu a dotacím láká práce v průmyslu stále více absolventů. Studenti strojírenských a technických oborů mají všeobecně lepší šanci na uplatnění v budoucím zaměstnání, než absolventi humanitních věd. Také samotná práce v robotice je pro mladé lidi stále větším lákadlem, v dnešní době mohou studovat robotiku na různých vysokých i středních školách robotiky.