Chcete, aby vaše výroba byla produktivnější a výrobky ještě kvalitnější? Investujte do obráběcího centra! Některé CNC dokážou stlačit energii až o 70 % v porovnání s hydraulickými stroji.

Jak vybrat CNC obráběcí centrum

Co je to CNC obráběcí centrum?

Jednoznačnou definici pojmu obráběcího centra není tak lehké definovat. Začněme tím, že název obráběcí centrum pochází z anglického Computer Numerical Control (CNC), v Česku známé také jako počítačem řízené obráběcí stroje. Technologie je postavena na předem naprogramovaném programu obrábění určité součástky do jejího konečného tvaru.

CNC obráběcí centra nesou řadu výhod i nevýhod. Projděme alespoň 3 významné pro a proti:

Pro a proti CNC

Výhody a nevýhody CNC obráběcích center.

Tip FactoryAutomation: CNC v kostce

Seznamte se podrobněji s tím, co jsou to CNC stroje, a zjistěte, co dovedou. Tento článek jednoduše popisuje vývoj obráběcích strojů od NC až po CNC.

Jaké faktory ovlivňují výběr obráběcího centra?

Povaha výroby

Rozhodněte se na základě toho, jaké jsou vaše zakázky. Potřebujete speciální CNC stroj, nebo snad co nejuniverzálnější?

Skupina obrobků

Seřaďte si jednotlivé obrobky do skupin podle velikosti a počtu operací. Tuto práci si můžete nechat provést technikem FANUC, který vám následně doporučí nejvhodnější obráběcí stroj.

Typ operace

Podle potřeby soustružení jednoduše eliminujete obráběcí centra, která nesplňují vaše požadavky. Vzhledem k tomu, že se jedná o investici, berte však ohled i na dlouhodobý výrobní plán. S vhodným výběrem a možností automatizace k zefektivnění výroby si nechte poradit dodavatelem CNC.

Nové nebo použité CNC?

Kolik z vás si pokládá otázku, zda se vyplatí na této investici šetřit? Někteří výrobci si pořizují již použitá obráběcí centra, která jsou na prodej a dají se bez problémů sehnat na internetu nebo v bazaru. Stará CNC nesou řadu rizik, jako je například prošlá záruční lhůta či v případě poruchy je výrobce nucen provést opravu na vlastní náklady. Je proto na místě zvážit, zda i přes možná rizika se investice vyplatí, a zda se naopak nevyplatí zakoupit zcela nový CNC stroj, který vám ušetří další problémy a starosti.

Cena CNC

Automatizace výroby je zřejmou investicí, která má však několikanásobnou návratnost. Cenu obráběcího centra není snadné vyčíslit, odvíjí se na základě několika faktorů, jako je náročnost tvaru či obráběný materiál. CNC obráběcí centra na zakázku jsou dražší než kusově vyrobená CNC. Pokud se zajímáte o konkrétní částku, informujte se vždy u dodavatele.

Vyžadujte komplexního dodavatele

Upřednostňujte takové dodavatele, kteří jsou schopni zajistit kompletní full servis. Jednotný dodavatel CNC strojů a řídících systémů je vždy jednoznačnou výhodou. Pokud vám navíc zajistí vlastní servis i školení zaměstnanců – obsluhy CNC obráběcích strojů, ušetříte si mnoho starostí. Například takovým full servisovým dodavatelem obráběcích center je japonský výrobce FANUC.

Máte nějaké otázky, na které jste v tomto článku nenašli odpověď? Projděte si rubriku o CNC na FactoryAutomation, nebo přímo kontaktujte japonského výrobce FANUC.

  • Štítky:
Žádné komentáře.

Přidejte svůj komentář

Můžete použít HTML atrbitury: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>