Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV 2015), jehož hlavním tématem byla průmyslová automatizace, přilákal více jak 1500 vystavovatelů a přes 75 000 návštěvníků. Mezi ně patřili i politici, investoři a vrcholní manažeři. Atmosféra zde byla úžasná! Jaké byly největší hity MSV 2015?

 

Jedním z největších lákadel MSV 2015 byl kolaborativní robot CR-35iA.
Foto: Jan Holeček

Každý, kdo v České republice v oblasti průmyslové technologie, automatizace a robotizace něco znamená, si Mezinárodní strojírenský veletrh 2015 nemohl nechat ujít. Akce vzbudila rozruch i v zahraničí, odkud sem přicestovalo přes 47 % vystavovatelů a 10 % návštěvníků.

4. průmyslová revoluce

K vidění na 57. ročníku MSV byly skutečné perly ze světa průmyslová automatizace, robotizace, digitalizace a měřící, řídicí a regulační techniky napříč všemi obory. Některé vystavovatelské firmy zde již dokonce předvedly ukázky tzv. Průmyslu 4.0. Tento pojem slouží jako označení 4. průmyslové revoluce, která s sebou přináší celkové digitální propojení všech úrovní výrobního řetězce – od vývoje výrobku až po logistiku.

Co je Průmysl 4.0 v praxi?

  • Průmysl 4.0 si má za cíl vytvoření tzv. chytrých továren.
  • Tyto inteligentní továrny mají v budoucnu díky nové generaci vzájemně komunikujících automatizovaných řídicích systémů kontrolovat všechny součásti výrobního procesu.
  • Řídicí systémy budou samy určovat, jak mají být vyráběné produkty zpracovány.
  • Stroje budou samy hlásit své poruchy a sklady samostatně vyhodnocovat stav zásob včetně informování dodavatelů o následných objednávkách.

3D digitální technologie

Velkou pozornost na MSV 2015 vzbudily také 3D digitální technologie od firmy MCAE Systems. Představeny zde byly 3D tiskárny určené pro koncepční tisk modelů z odolného termoplastu v barvě slonové kosti či 3D tiskárny pro zhotovení prototypů s vysokým důrazem na detail. Do další skupiny pak patřily 3D tiskárny vyrábějící přesné součásti a přípravky z termoplastů a polykarbonátů.

Zájem návštěvníků rovněž vyvolaly ruční 3D skenery od společnosti SolidVision, které dokážou nasnímat jakékoli těleso a z pořízených dat vytvořit jeho věrný 3D obraz.

3D model člověka, nasnímaný 3D ručním skenerem od SolidVision.

První spolupracující robot na světě

Velmi oblíbenou zastávkou byly na MSV 2015 i stánky japonské společnosti FANUC, která zde exkluzivně představila prvního kolaborativního robota na světě CR-35iA. Ten byl vyvinut speciálně k tomu, aby mohl pracovat v bezprostřední blízkosti lidí, aniž by k tomu bylo zapotřebí jakýchkoli bezpečnostních zábran.

Sehraný tým robotů FANUC

Průmyslový robot CR-35iA je potažen měkkým gumovým materiálem, a jakmile se vás dotkne, okamžitě zastaví svůj pohyb. Při spolupráci s ním tudíž neexistuje absolutně žádné nebezpečí.

Společnost FANUC na MSV 2015 premiérově představila také CNC stroj FANUC Roboshot pro elektrické vstřikování plastů. Ten zde ve spolupráci s robotem FANUC LR Mate 200iD návštěvníkům strojírenského veletrhu k jejich spokojenosti vyráběl praktické otvíráky na lahve.

FANUC Roboshot s robotem FANUC LR Mate 200iD na MSV 2015 tvořily dokonale sehraný tým.
Foto: Jan Holeček

Systém iRVision

Za zmínku jistě stojí i představení systému iRVision. „Jedná se o kamerový systém od firmy FANUC pro vizuální detekci výrobků, který je vestavěn je přímo v řídicím systému robotů. Jejich hardware je tedy stejný, ať již iRVision mají, či ne. Instalace systému je tak velmi snadná bez potřeby jakékoli přídavné boční skříně, která by iRVision dělala složitější zranitelnější,“ říká Ing. Jaroslav Balcar, Technical Sales Support ze společnosti FANUC.

Pohled „očima“ robota s kamerovým systémem iRVision.
Foto: Jan Holeček

CNC řezání laserem

Neméně zajímavé bylo sledovat v akci CNC stoly s technologií řezání laserem. Nejúžasnější na této technologii je fakt, že se pomocí laseru dají řezat kovové i nekovové materiály, jako jsou např. slídové desky, plechy z HSS, klingerit, mirelon, pěnový polyethylen, karton, korek, mosaz, bronz, měď či třeba i vlnitou lepenku. Velkou výhodou této technologie je zároveň vysoká přesnost řezu, tím pádem i možnost řezat složité tvary.

Průmyslový robot basketbalista

Na MSV 2015 to však nebylo pouze o sledování nových druhů technologií. Lidé zde totiž přímo s roboty mohli změřit své síly. Návštěvníci veletrhu například měli možnost zastřílet si na koš proti robotu, jehož pohyby jsou naprogramované přesně podle známého italského basketbalisty Marca Belinelliho.

Robotické rameno v roli gólmana

Kdo spíše preferuje fotbal, měl možnost zahrát si stolní fotbálek proti žlutému robotu, který měl na svém robotickém rameni připevněnou figurku gólmana. Vstřelit mu gól bylo kvůli jeho rychlým pohybům téměř nemožné. Oba zmiňované průmyslové roboty však ve skutečnosti slouží hlavně k výrobě produktů a paletizaci.

Pozvánka na MSV 2016

Mezinárodní strojírenský veletrh 2015 splnil veškerá očekávání. Pro ty, kteří tuto akci prošvihli, tak máme jediné doporučení. Rozhodně si nenechte ujít 58. ročník veletrhu, který se bude konat 3. – 7. 10. 2016, v roce, kdy bude úroveň technologie zase o krok a o rok dál.