Zatímco 20. století bylo obdobím válek a vlády diktátorů, naše 21. století je obdobím vlády moderních technologií a rychle postupující automatizace ve výrobě. Hlavním symbolem této automatizace jsou bezpochyby roboty. Ve kterých zemích se nacházejí nejvýznamnější robotické trhy a kolik robotů se tam ročně prodá? Kolik robotů připadá na obyvatele po celém světě? A jaké firmy drží ve výrobě robotů první příčky?

kolik-prumyslovych-robotu-na-cloveka

Zlatý věk robotů

Pokud bychom v novém tisíciletí měli zvolit jeden rok jakožto rok robotů, pak by to byl nepochybně rok 2010. V tomto roce se výrazně začala zvyšovat poptávka po průmyslových robotech, a to jednak vlivem trendu postupující automatizace ve výrobě, ale rovněž v souvislosti s inovacemi a technickými zlepšeními samotných robotů. Prodej robotů rostl napříč všemi průmyslovými odvětvími a roboty se staly nepostradatelnými i v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu, tedy v odvětvích, která jsou dnes považovány za tahouny světového ekonomického růstu.

Roboty už toho zvládaly zkrátka tolik, že se firmy nestačily divit. Mezi léty 2010 a 2014 se prodej robotů meziročně zvyšoval o neuvěřitelných 17 %. Objem prodaných robotů sice rostl i v několika desetiletích předtím, ovšem nikdy ne takto výrazným způsobem. Zatímco mezi roky 2005 a 2008 se ročně vyrobilo a prodalo zhruba 115 tisíc robotů, v období let 2010 až 2010 to již bylo 171 tisíc robotů ročně.

Kde se prodá nejvíce robotů?

Nikoho asi nepřekvapí, že vlajkovou lodí světové výroby a prodeje robotů je Čína, která roce 2014 utvrdila svou vedoucí pozici celými 25 % světových dodávek. Zajímavější údaje jsou ovšem o tom, kam vyrobení roboti nejčastěji putují. V roce 2014 se uskutečnilo celých 70 % z objemu světového prodeje v 5 zemích.

I statistice objemu ročního prodeje robotů vévodí Čína, kde se v roce 2014 prodalo přes 57 tisíc průmyslových robotů, což oproti roku 2013 představuje nárůst o 56 %. Na druhé příčce, avšak s velkým odstupem, se drží Japonsko, kde se během roku 2014 prodalo něco přes 29 tisíc robotů. Z asijských zemí se v TOP5 za rok 2014 nachází ještě jedna země a to Jižní Korea s téměř 25 tisíci prodanými roboty. Asie je pro roboty vůbec nejdůležitějším regionem – za rok 2014 se zde celkem prodalo přes 139 tisíc robotů.

Roboti v USA a v Evropě

Ani trhy v USA a v Evropě nejsou z hlediska prodeje robotů zanedbatelné, třebaže těm asijským  zdaleka nešlapou na paty. Třetí příčku v objemu prodeje robotů za rok 2014 obsadily Spojené státy americké s úctyhodnými 26 tisíci robotů. Americký průmysl v posledních desetiletích trpí poklesem významu v celosvětovém měřítku a průmyslové využití robotů tak zde představuje jistou naději, jak znovu vzkřísit tradiční výrobní odvětví, která zde dříve bývala velmi silná, a vrátit alespoň část výroby zpět z Asie do USA.

Pátým největším trhem robotů je Německo, kde se v roce 2014 prodalo 20 tisíc robotů, přičemž velká část mířila do automobilového průmyslu. To je na 80ti milionovou zemi poměrně dost i vzhledem k tomu, že zde již velké množství robotů nachází (mezi lety 2010 a 2014 zde prodej robotů zvyšoval meziročně o 9 %). Druhým nejvýznamnějším evropským trhem je Itálie s 6 tisíci prodanými roboty za rok 2014, třetím pak Francie s 3 tisíci roboty.

Kolik robotů připadá na obyvatele po celém světě?

Ačkoliv Čína vévodí výrobě i prodeji robotů v absolutních číslech, na 10 tisíc obyvatel zde připadá skromných 35 kusů. Podle The Daily Telegraph má nejvyšší počet robotů na 10 tisíc obyvatel Jižní Korea, a to 440 kusů, kterou následuje Japonsko s 385 roboty. V Číně je ovšem růst tohoto relativního ukazatele nejvyšší. V České republice připadá na 10 tisíc obyvatel 75 robotů, celosvětový průměr je pak 66 kusů.

Které firmy vévodí výrobě robotů?

A jaké firmy drží ve výrobě robotů první příčky? Podle RoboticsAndAutomationNews.com byla v polovině roku 2015 vítězem firma FANUC, která po celém světě instalovala 400 tisíc robotů. Společnost FANUC se automatizací zabývá již od roku 1956, má zastoupení ve 46 zemích a své průmyslové roboty distribuuje i v České republice. O druhou a třetí příčku žebříčku se dělí firmy Yaskawa a ABB s 300 tisíci instalovanými roboty.

  • Štítky:
Žádné komentáře.

Přidejte svůj komentář

Můžete použít HTML atrbitury: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>