Je to geniální stroj. S chirurgickou přesností zvládá frézování, vrtání, broušení i závitování. Navíc s neuvěřitelnou rychlostí. Robodrill dnes patří k naprosté špičce výrobních technologií. Málokdo si ale uvědomuje, že jeho cesta začala už před desítkami tisíc let. Čím? Něčím tak nenápadným, že by si to dnes se sofistikovaným Robodrillem jen málokdo spojil – prvním vrtákem.
Ta doba je pro nás dnes těžko představitelná. Ve střední Evropě tehdy ještě v podstatě nebyly lesy, zato se po prochladlých pláních bohatých na šťavnaté trsy trávy, proháněla stáda majestátních mamutů. V boji s neustálou zimou bylo potřeba neúnavně vylepšovat lovecké vybavení, ale i zvyšovat komfort ve stanech a jeskyních. A zhruba v té době někdo přišel s geniálním nápadem: Co takhle zkusit vyvrtat do materiálu dírku. Je to už víc než 35 tisíc let.
Začala tím úplně nová epocha. Vrtání otevřelo nevídané možnosti. Pomohlo při tvorbě specializovaných nástrojů, ale i výrobě ozdob. Provrtávaly se hlavně měkčí materiály kosti, parohy, mušle a z nich lidé tvořili nejrůznější náhrdelníky nebo třeba dekorace, které se přišívaly přímo na oblečení.
Velká technologická inovace přišla až za dalších 25 tisíc let. Tehdy někoho napadlo vylepšit vrták malým lukem. Asi netušil, že tím vlastně vymyslel úplně první vrtačku. Najedou bylo možné začít vrtákem točit v do té doby nepředstavitelných rychlostech. To byla jednak obrovská pomoc při rozdělávání ohně, zároveň to ale lidem umožnilo dělat díry do mnohem tvrdších materiálů, jako je například kámen. V kombinaci s broušením kamene to lidstvu otevřelo cestu k novým vynálezům.
Nástup páry
V následujících obdobích lidé technologie posupně vylepšovali. Vznikla pestrá škála různých druhů vrtáků a vrtaček, ale také jemných brusných kamenů. Skutečný zlom ale přichází až v 19. století. V roce 1813 britský vynálezce Richard Trevithick navrhl úplně první vrtačku poháněnou parním stojem. Chtěl tím usnadnit těžbu kamene pro víc jak jeden a půl kilometru dlouhý vlnolam u města Plymouth. Jeho vynález se postupně šířil dál. V průběhu let páru nahradila elektřina a pak přišly počítače.
Psal se rok 1972, tehdy společnost FANUC představila první obráběcí centrum CNC FANUC ROBODRILL. Tím se propojil svět vrtaček a počítačů. V roce 1983 byl pak v Evropě instalován první vrtací robot. A to otevřelo technologickou bránu k úplně novým typům výroby, u kterých je nutná přesnost a rychlost.
Kde to bez Robodrillů nejde
Dnes už se dá jen těžko mluvit o vrtačkách. Přístroje jsou mnohem univerzálnější a poradí si s celou řadou úkolů. Robodrill je tedy spíš komplexní obráběcí centrum, bez kterého se moderní průmysl neobejde. Nelétaly by bez něj letadla, lékaři by neměli čím operovat. Jejich obrovskou výhodou je neuvěřitelná přesnost. Běžně dokážou pracovat s maximální odchylkou 0,127 mm. Zároveň samozřejmě platí, že práci umí vykonat daleko rychleji než lidské ruce. To jsou všechno výhody, díky kterým se dnes uplatňují v mnoha odvětvích.
Automobilový průmysl
CNC obráběcí centra jsou nezbytnou součástí výroby automobilů. Zajišťují hlavně vrtání otvorů pro šrouby a jiné spojovací prvky, ale třeba i jemné frézování. A to je základ spolehlivých a odolných vozidel.
Lékařský průmysl
Je to právě stále dokonalejší přesnost, co umožnilo zavedení CNC obráběcích center také do lékařského prostředí. Dnes se tyto stroje používají třeba k výrobě chirurgických nástrojů, ale i pokročilých implantátů.
Letecký průmysl
V leteckém průmyslu se CNC obráběcí centra používají například k vytváření přesných otvorů ke spojování součástek letadel. Nebylo by bez nich možné třeba vedení kabelů nebo řízení vzduchového proudu. Jsou zde přísné bezpečnostní normy, které se bez preciznosti prostě naplnit nedají.
Energetika
Možná je to překvapivé, ale bez přesného vrtání, broušení a závitování se neobejde ani moderní výroba elektřiny. Klíčové jsou tyto procesy zejména při samotné výrobě komponentů. Podílí se na budování potrubí a konstrukčních rámů i při vytváření turbín.
Robodrilly jsou dnes hrdým nositelem tradice trvající téměř 35 tisíc let. Moderní svět by dnes bez nich těžko mohl fungovat. Vývoj ale zdaleka nekončí. Inženýři stále pracují na výrobě nových, přesnějších a šikovnějších nástrojů. Bude vzrušující sledovat, co všechno ještě budoucnost přinese.