Není náhodou, že plně automatizované pracoviště využívá při své výrobě čím dál více firem. Jak vypadá, jaké jsou jeho cíle a výhody? Čtěte dále.

 

Robotizovaná pracoviště a manipulátory

Nedílnou součástí výrobny s vysokým stupněm automatizace jsou manipulátory, které se používají podle potřeby využití s různým stupněm inteligence od těch s pneumatickými pohyby až po servoelektrické, které už v mnohém připomínají roboty a jsou v poslední době čím dál častěji nasazovány.

Robotizovaná pracoviště jsou na druhé straně ta, kde je hlavní činnost prováděna robotem. Ten se používá především pro rychlou a přesnou manipulaci.

Největší výhody automatizovaného pracoviště

Robotizované pracoviště je vytvořeno tak, aby práce zaměstnanců spočívala pouze v dozoru na průběh výroby, kvalitu výrobků, doplňování materiálu a udržování čistoty. Jeho nespornou výhodou je především univerzálnost, přizpůsobení manipulace a rychlosti a zvýšení kvality výrobků. Také řeší nedostatek personálu, což je problém, který trápí poslední dobou stále více výrobních firem.

Nejčastější řešení robotizovaného pracoviště

Každé řešení je individuální. Pokud se rozhodnete pro robotizované pracoviště, je potřeba, aby nejdříve konstruktér a analytik vyhodnotil proces výroby: Kdy je vhodné použít automatizovanou a kdy bude vhodnější neautomatizovaná. Problém musí být vyřešen tak, aby výroba byla rychlejší, snadnější a flexibilnější, než před přechodem na automatizované pracoviště. Nesmí tomu být naopak.

Všestranní roboti zvládnou obsluhu strojů i práci v těsné blízkosti člověka

Šestiosé roboty nejčastěji zajišťují obsluhu strojů tzv. „Pick and Place“, manipulaci materiálem jako přesouvání na jiné pozice, otáčení či skládání do beden na konci linky.

Velmi populární jsou v poslední době tzv. kooperativní roboti, kteří dodržují i náročná pravidla bezpečnosti a jsou schopni pracovat v těsné blízkosti člověka. Splňují tak úlohu opravdového parťáka.

Robotizované svařovací pracoviště zvýší efektivitu práce

Stejně jako u jiných robotizovaných pracovišť je i u přechodu u svařování na automatizovanou výrobu výhodou urychlení produkce, stálá kvalita výroby, urychlení produkce a tím i vyšší zisky. Hlavní výhodou je však snížení provozních nákladů a to především z důvodu zvýšení rychlosti a to mnohdy až o desítky procent.

Standartní robotizované pracoviště simuluje práci ruky. Jeho nespornými výhodami je zaručeně flexibilita, vysoká výkonnost, plná automatizace, snadná obsluha a manipulace. Pokud se rozhodnete pro svou firmu zvolit možnost robotizovaného svařovacího pracoviště, měli byste v první řadě pamatovat na bezpečnost obsluhy. Robot nesmí mít množnost do ní narazit či ji ozařovat svařovacím obloukem. Aby se zabránilo jakékoliv nehodě, musí být robotizované pracoviště řízeno nadřazeným nezávislým systémem, který splňuje příslušné bezpečnostní normy práce.

Možnosti pohybu robota:

1. Robot se může pohybovat podle pevně daných pravidel (odebírání věcí z místa, přidávání věcí na určité místo, zakládání do formy…).
2. Robot může být naprogramován tak, aby si práci „našel sám“ čidlem nebo dotekem.
3. Robota lze dát dohromady s kamerovým systémem, který mu „napomůže“ říct, kde se daný materiál nachází a předat ho na určené místo.

A jak vypadá bezpečné robotizované pracoviště? Poznejte 10 kroků pro bezpečnost robotizovaných pracovišť podle odborníka.

  • Štítky:
Žádné komentáře.

Přidejte svůj komentář

Můžete použít HTML atrbitury: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>