Je to něco jako olympiáda v robotice. Mezinárodní federace pro robotiku (IFR) vydává každoročně svůj report, který všichni milovníci nových technologií napjatě očekávají. Hlavní disciplína je jasná – počet robotů na deset tisíc zaměstnanců. A Česko se v této kategorii drží na globální špičce.
Na první pohled člověka nepřekvapí většina z elitní světové dvacítky. Bronzovou příčku ovládlo Německo, zlato si odnesla průmyslově mimořádně vyspělá Jižní Korea, na druhém místě je Singapur. Jenže pak jsou tady i menší hráči jako například Česko.
Nejnovější žebříček ukazuje situaci v roce 2022. Česko v té době využívalo úctyhodných 189 robotů na deset tisíc zaměstnanců, což mu zajistilo solidní osmnácté místo mezi globální elitou. Nemůže se sice měřit s Japonskem nebo Čínou, přesto porazilo i některé velké západní ekonomiky. Třeba Francie využívá jen 180 robotů na deset tisíc obyvatel, Španělsko 169. Obě země se tak umístily až za Českem.
Úspěch v divoké době
Výsledek je o to lepší, že soutěž probíhá v prostředí, které se rozvíjí extrémně rychlým tempem. Ve světovém měřítku je v posledních letech vidět strmý růst zájmu o zapojování robotů do průmyslu.
Zatímco v roce 2017 byl globální průměr 85 robotů na deset tisíc zaměstnanců, v roce 2022 už to bylo 151 robotů. V průměru tak jejich počty rostou o 12 procent každý rok. Mimochodem i tady je vidět, že se Česko se 189 roboty drží vysoko nad světovým standardem.
„Rychlost zapojení robotiky do práce ve fabrikách po celém světě je impozantní: nový globální průměrný počet robotů na 10 000 zaměstnanců dosáhl historického maxima 151 robotů. To je více než dvojnásobek počtu naměřeného před pouhými šesti lety,“ komentuje vývoj Marina Bill, prezidentka IFR.
Proč jsou roboty v kurzu
Důvodů, proč je robotika na tak strmém vzestupu, je samozřejmě několik. Obecná pravda nicméně říká – je to prostě vývoj. Stále vyspělejší výrobky si žádají stále preciznější nástroje na jejich vytvoření, ať už jde o výrobu drobné elektroniky nebo třeba nových automobilů.
Roboty ale stále častěji zastávají i práci, kterou by lidé sice zvládli, nemají o ni ale zájem. S rostoucí globální poptávkou po výrobcích mohou firmy využívat roboty ke zvýšení kapacity a rychlosti výrobních linek. Často je to pro ně jediná cesta, jak uspokojit rostoucí poptávku. Lidské zdroje pak mohou využívat na kvalifikovanější práce, ve kterých zatím stroje lidem konkurovat nedokážou.
S pokrokem v oblasti robotiky a automatizace jsou navíc roboty stále sofistikovanější, flexibilnější, a hlavně snadněji programovatelné. To zvyšuje jejich použitelnost v různých průmyslových odvětvích a rozšiřuje jejich pole působnosti.
V neposlední řadě pak nacházejí stále častější uplatnění při průmyslových úkolech, které mohou být pro lidi nebezpečné, ať už z pohledu těžké fyzické práce nebo vystavení nebezpečným materiálům. Roboty mohou tyto úkoly provádět bezpečněji a snižovat riziko pracovních úrazů.
Každá země má nicméně svá průmyslová specifika, která do značné míry ovlivňují také rozvoj robotiky. To je vidět i na první pětce nejpokrokovejších zemí.
Pětice tahounů
Jak již bylo zmíněno, Jižní Korea je světovým lídrem v zapojování průmyslových robotů do výroby. Hustota robotů se tam od roku 2017 každoročně zvyšuje o průměrně šest procent. Korejská ekonomika stojí na dvou průmyslových pilířích: silném elektronického průmyslu a výrobě automobilů.
Na druhém místě je Singapur. Malý městský stát na okraji Jihočínského moře se může pochlubit 730 roboty na deset tisíc zaměstnanců. Pro ekonomiku je to nutnost. Singapur je totiž malá země s velmi nízkým počtem zaměstnanců v průmyslovém odvětví, roboty jim pomáhají tuto situaci řešit.
Německo se svými 415 roboty na deset tisíc zaměstnanců se umístilo na třetím místě. Je to pochopitelné, jde o největší evropskou ekonomiku historicky zaměřenou na vyspělou průmyslovou výrobu. A ta se dnes bez robotů neobejde. Hustota robotů v Německu roste od roku 2017 v průměru o pět procent každý rok.
Podobně je na tom i Japonsko. To je sice s 397 roboty na deset tisíc zaměstnanců na čtvrtém místě, roboty ale zapojuje rychleji než Německo, průměrně jich přibývá sedm procent za rok.
Zvláštní kapitolou je potom Čína. Ta se v roce 2021 propracovala na páté místo a toto postavení si udržela i v roce 2022. Země nicméně masivně investuje do automatizační technologie. Zatím se vyšplhala na hodnotu 392 robotů na deset tisíc zaměstnanců, a to navzdory obrovské pracovní síle asi 38 milionů lidí v průmyslovém odvětví.
Přemýšlíte nad robotizovaným řešením na míru vaší firmě? Kontaktujte nás a společně najdeme tu nejlepší variantu přesně pro vás.