Není to tak dlouho, co se technologie jako VAR (Video Assistant Referee) a brankový asistent staly běžnou součástí moderního fotbalu. Tyto inovace totiž rychle přinesly vyšší míru přesnosti do rozhodování sudích. A s tímto průlomem odborníci předpokládají, že v nadcházejících 30 letech by roboty a technologie mohly nahradit lidské rozhodčí na fotbalových zápasech.
Umělá inteligence a strojové učení již hrají důležitou roli nejen ve fotbale, ovšem díky globální popularitě tohoto sportu se podobné technologické pokroky dostávají na oči širokým masám populace. A očekává se, že jejich využití se ještě výrazně rozšíří.
S dostupnějšími daty a vyšší kvalitou modelů umělé inteligence by jednou mohly zápasy řídit čistě stroje, čímž by se eliminovala potřeba (někdy chybujících) lidských rozhodčích.
„Počítačové vidění bude v příštích několika letech stále efektivnější a počet kamer na hřišti se bude jen zvyšovat,“ řekl agentuře PA Aldo Comi, výkonný ředitel poskytovatele fotbalových analytických služeb Soccerment.
„Množství dat a kvalita modelů, se exponenciálně zvyšují a díky tomu získáme mít modely AI, které mohou rozhodovat o tom, co se děje na hřišti. Takže se můžeme dostat do bodu, kdy rozhodčího nebudeme vůbec potřebovat.“
Ostatně i čtenáři FactoryAutomation dali v anketě najevo, že je podle nich plné nahrazení lidských rozhodčích technologiemi očekávatelné:
V budoucnosti by tak mohli být rozhodčí nahrazení umělou inteligencí a virtuálními asistenty. Tyto systémy by dokázaly analyzovat herní situace v reálném čase a poskytovat okamžité informace. Díky pokročilému počítačovému vidění by mohly tyto systémy lépe identifikovat hranice hřiště, ofsajdy a další sporné situace. Mohli jsme se o tom přesvědčit i během posledního světového šampionátu ve fotbale.
Lidský faktor je také důležitý
Využití datové analýzy a umělé inteligence může také pomoci trenérům se skládáním týmu nebo taktikou. Analýza velkého množství dat z tréninků a zápasů by mohla poskytnout cenné informace o výkonnosti hráčů a týmové dynamice. Na základě těchto informací by pak mohli koučové lépe plánovat strategie a rozhodovat o sestavě týmu.
Umělá inteligence tak bude nejspíš jednoho dne sloužit jako důležitý nástroj profesionálů a klubů, které ji budou využívat na mnoho způsobů. Týmy, které budou mít přístup k technologiím jako AI a strojové učení, získají konkurenční výhodu. A zlepšení rozhodování a strategického plánování může přinést úspěch na hřišti i mimo něj.
Ovšem nic nejde hned, a proto je důležité brát v úvahu také některé výzvy spojené s touto technologickou transformací. Je nezbytné vybudovat důvěru ve spolehlivé rozhodování AI a zajistit transparentnost v algoritmech používaných v těchto systémech. Zároveň je důležité zachovat ve hře lidský faktor – interakce a emoce, které jsou nedílnou součástí fotbalu a dalších sportů.
Držte krok s technologiemi
Co si své místo ve světě sportu teprve hledá, už nějakou dobu spolehlivě funguje v průmyslu. Strojové učení a senzory jsou nedílnou součástí automatizovaných řešení, například snímače síly FANUC Force Sensor umožňují robotům snímat sílu a moment působící na koncový efektor v šesti stupních volnosti. Systém iRVision zase slouží k vizuální detekci, kdy využívá 2D i 3D rozpoznávání obrobků a dokáže je lokalizovat bez ohledu na jejich velikost, tvar nebo polohu.
Zajímá vás, jak by mohly nejnovější technologie a trendy v robotizaci pomoct vaší firmě? Kontaktujte nás a společně najdeme to nejlepší řešení vám na míru.