Do roku 2030 se očekává růst globálního trhu s robotikou na 150 miliard dolarů. A to i díky tomu, že stále více podniků z různých odvětví sahá po využití automatizace ve svých provozech. I menší firmy, které dříve váhaly s investicemi do robotiky, objevily přínos tohoto odvětví díky kolaborativním robotům. Pokud váháte, zda se k nim přidat, přečtěte si několik tipů, na které se před robotizací zaměřit.
Obzvlášť pandemie covidu způsobila zásadní narušení výroby a nedostatek pracovních sil. Zároveň se zvýšila nabídka a cenová dostupnost flexibilních kolaborativních robotů, což vedlo ke stoupajícímu zájmu o tuto formu automatizace – zejména pro aplikace s vysokým počtem operací a menším rozměrem.
Pokud chcete zahájit úspěšnou cestu k automatizaci, následujících 7 otázek vám pomůže si ujasnit, zda je přidání kobotů správným řešením i pro vás.
-
Co trápí váš obor a jak to vyřešit?
Uvědomte si největší výzvy ve vašem oboru a zamyslete se nad tím, zda by robot mohl pomoci vyřešit tyto problémy. Zvažte aplikace pro strojní obsluhu, které byste chtěli automatizovat. Například, přemýšlíte o automatizaci nakládání a vykládání dílů, abyste uvolnili pracovníky a zdroje? Pokud ano, koboty by mohly být ideálním řešením vašich snaha o automatizaci.
-
Je váš prostor vhodný pro použití kobotů?
Může to znít obyčejně, ale odpověď na tuto otázku je klíčová pro to, zda bude aplikování robota snadným procesem. Koboty nejlépe fungují ve velmi strukturovaném a předvídatelném pracovním prostoru, takže zvažte, zda bude nový kolaborativní kolega schopný přesně zvedat díly ze stejných míst. Stejně tak je důležité, aby byl pracovní prostor čistý a bez překážek. A menší prostor? Ten kolaborativním robotům vůbec nevadí.
-
Máte problémy s náborem zaměstnanců?
Získat kvalifikované pracovníky se stává čím dál obtížnějším. Globálně se mluví o milionech volných pracovních míst ve výrobním sektoru, která by mohla zůstat neobsazena kvůli nedostatku pracovních sil. Proto je dobré myslet dopředu tím, že minimalizujete potřebu náboru, náklady na školení a udržíte stávající zaměstnance co možná nejdéle. Zvláště pokud máte v plánu růst, koboty budou vaší sázkou na jistotu.
-
Potřebujete zvýšit produkci bez rozšiřování personálu?
Je příjemné získávat nové zakázky, ale možná jste je už někdy museli odmítnout kvůli obavám o to, že váš provoz nedokáže zvládnout takové vytížení. Kolaborativní roboty vám pomůžou zajistit splnění velkých objednávek, navíc dokáží zaskočit při pohotovostní situaci, kdy lidský pracovník neočekávaně chybí nebo je na dovolené.
-
Jakou váhu chcete robotem zvedat?
Hmotnost, kterou může rameno kobota zvednout, je důležitým faktorem při rozhodování o jeho využití. Kolaborativní roboty mají různé nosnosti a kapacity zvedání, takže je nutné zvážit, zda jsou schopné manipulovat s konkrétními díly nebo produkty. Pokud potřebujete zvedat těžké předměty, je vhodné pořídit kobot s vyšší nosností a zvedací kapacitou.
-
Jaké jsou vaše bezpečnostní požadavky?
Bezpečnost je vždy na prvním místě. Při nasazení kolaborativního robota je důležité důkladně posoudit rizika a zajistit, že budou dodrženy všechny bezpečnostní normy a předpisy. To může zahrnovat snímače a senzory pro detekci přítomnosti lidí, omezení rychlosti a síly pohybů robota nebo vytvoření jasných pracovních postupů a instrukcí pro pracovníky.
-
Jaký je váš rozpočet a potenciální návratnost investice?
Před investicí do kolaborativního robota zvažte, který model odpovídá nejen vašim praktickým potřebám, ale také finanční situaci a rozpočtu. Dobrá zpráva je, že koboty patří v současnosti k cenově dostupné technologii pro většinu průmyslových odvětví. Pro jistotu však nezapomeňte věnovat pozornost dalším nákladům jako příslušenství, integrace nebo výdaje na školení a údržbu. Zároveň berte v potaz návratnost investice – zvýšení produktivity, snížení chybovosti a úbytek nákladů na pracovní sílu.
Námětů k přemýšlení je spousta, ale my vás vším provedeme – pokud uvažujete o pořízení (nejen) kolaborativního robota, kontaktujte nás a my vám pomůžeme najít ideální řešení na míru vaší firmě.