Pokud vás fascinuje robotika, jste na správném místě. Vybíráme dvacítku robotů, kteří zanechali stopu v našich srdcích a zaměříme se jak na roboty skutečné a v životě využitelné, tak i na roboty fiktivní, které bychom však v našich životech rádi potkali (anebo možná také raději ne).

 

Robot z filmu Číslo pět žije

Chirurgický systém da Vinci

Soubor robotických ramen da Vinci je vlajkovou lidí moderní medicíny. Jeho systém je navržen tak, aby zvládal mini invazivní operační výkony v měkkých tkáních břicha a hrudníku. Dvě až tři robotická ramena fungují jako chirurgické nástroje, zatímco další rameno je opatřeno kamerou. Díky ní má operatér perfektní přehled o operovaném místě a pomocí joysticku, může svého robotického pomocníka ovládat. V České republice se v současné době nachází 8 robotických systémů da Vinci, které jsou využívány 7 nemocnicemi.

Chirurgický systém da Vinci
Zdroj: Wikipedia Commons

KITT (Knight Rider)

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka, ale David Hasselhoff si svého času řekl, že než zvířecí teplo, má raději řev motoru a pískot pneumatik. Tak se jeho nejlepším přítelem stal KITT (Knight Industries Two Thousand), vůz budoucnosti, sloužící Nadaci pro právo a pořádek v seriálu Knight Rider.

Automobil z filmu Knight Rider

GERTY (Měsíc)

Píše se rok 2035 a na Měsíci operuje stálá jednočlenná lidská posádka v podobě Sama Bella. GERTY je představitelem umělé inteligence, zodpovědným za chod lunární základny a probíhající těžby na Zemi vzácného plynu Helium-3. GERTY se ukáže jako užitečný pomocník při odhalování minulosti i budoucnosti jediného astronauta Sama Bella, protože na Měsíci není nic tak, jak vypadá.

Robot GERTY z budoucnosti

HK-47 (Knights of the Old Republic)

Většina protokolárních droidů v universu Star Wars působí spíše humorně (viz oblíbený a nesmrtelný C-3PO) a jejich hlavním cílem je být užitečným doprovodem svých pánů. Protokolární droid z řady HK je však z trochu jiného těsta (tedy plechů). Jeho hlavním cílem je zabíjet, ničit a likvidovat, nejlépe členy řádu Rytířů Jedi. Není se co divit, když je jejich stvořitelem Temný lord ze Sithu Darth Revan. Je však otázkou, zda se podobných droidů dočkáme i v následujících filmech, neboť režisér J. J. Abrams prohlásil doprovodné novely a komiksy non-kanonické, tedy pro oficiální universum Star Wars neplatné. Škoda.

HK-47 robot z universa Star Wars

Číslo 5 (Číslo 5 žije)

Snímek Číslo 5 žije je takový E. T. své doby s tím rozdílem, že místo roztomilého mimozemšťana, použili tvůrci roztomilého robůtka. Číslo 5 je robotem stvořeným pro vojenské účely, avšak shodou náhod se mu podaří z přísně střeženého vojenského areálu uprchnout. Ve svém domě jej ukryje milovnice všeho živého Stephanie Specková. Číslo 5 během svého krátkého azylu pochopí princip smrtelnosti a začne se obávat návratu na vojenskou základnu, kde by jej čekalo rozebrání. Společně se Stephanií tak dělají vše, aby spárům armádní organizace unikli.

Robot z filmu Číslo pět žije

ED-209 (RoboCop)

Enforced Droid Series 209 je fiktivním mírotvorným robotem v universu snímků RoboCop, jehož primárním úkolem je policejní operace v městských částích, ačkoli se hojně spekuluje o jejich armádním využití. ED-209 je vše, jen ne dokonalý výtvor. Při demonstraci svých schopností a inscenovaného zatčení zastřelí jednoho člena vedení společnosti OCP, která jej sestavila. Později se stává hlavním robotickým sokem RoboCopa, kde však svůj boj prohrává.

Robot ze snímků RoboCop

Robot na pivo

Představte si, že sedíte u televize, v které běží fotbal, nebo hokej, nohy máte položené na stole a Vaše manželka se courá po nákupech. V tom dostanete chuď na pivo, ale zvedat se vám nechce. Co uděláte? Zvednete mobil, naklikáte potřebnou aplikaci a než se nadějete, pivo se nese. Přesně takhle totiž funguje upravená verze robota PR2. No není to nádhera?

 

Daft Punk

Že co robot, to muzikant dokazuje hudební složení zvané Duft punk. Dvojice francouzských hudebníků Guy-Manuel de Homem-Christ a Thomas Bangalter dali vzniknout populární značce v roce 1993 a od té doby stihli vydat čtyři alba a získat šest cen Grammy. Kromě jiného se také například podíleli na hudební složce k filmu Tron, odehrávajícímu se ve virtuální realitě.

Já robot

Isaac Asimov patřil, a jeho díla stále patří, do zlatého fondu sci-fi literatury. Jedním z jeho nejznámějších děl je novela Já robot, která dala vzniknout stejnojmennému filmu v hlavní roli s Willem Smithem. Byl to právě Isaac Asimov, který definoval tři hlavní zákony robotiky.

Scéna z filmu Já, robot

Marvin (Stopařův průvodce po galaxii)

Nepropadejte panice a připravte si ručníky! Tak zní nejdůležitější poučka ze Stopařova průvodce po galaxii amerického spisovatele Douglase Adamse. V jeho románu je Země ze dne na den zničena, neboť stála v cestě intergalaktické dálnici; zkrátka pech. Jeden z mála přeživších je Arthur Dent, který se vydává na putování po galaxii, kde poznává mimo jiné depresivního robota Marvina („Marvine zachránil jsi nás! – Já vím. Hrůza, co?“). Za zmínku také stojí nejdokonalejší počítač na světě, známý jako Hlubina myšlení. Ten byl sestaven obyvateli vzdálené planety, aby odpověděl na základní otázku Života, Vesmíru a vůbec. Po stoletích počítání nadešel den rozsudku a počítač vydal odpověď: „42.“ To tak dopadá, když vlastně nevíte, na co se to ptáte.

 

Depresivní robot Marvin
Stopařův průvodce po galaxii

Terminátor

Boj mezi lidmi a stroji je dnes již klasickým tématem ve sci-fi literatuře i filmu (např. Matrix). Terminátor je robotický nájemný vrah seslaný z budoucnosti, aby zabil Sarah Connorovou, matku budoucího vůdce lidského povstání. Děj asi není třeba příliš představovat. Copak se dnes ještě najde někdo, kdo by neviděl Arnolda Schwarzeneggera v jeho nejslavnější roli? Za zmínku také stojí, že ve čtvrtém pokračování Terminátora se na place objevily skutečné funkční roboty.

 

FANUC M-2000iA/1200

Průmyslový robot s označením FANUC M-2000iA/1200 je nejsilnějším šestiosým robotem na světě. Jeho rameno dokáže bezpečně manipulovat s tělesem až o váze 1.200 kilogramů. Robot tak najde uplatnění ve stavebním, dřevařském, automobilovém, nebo ocelářském průmyslu.

 

Sentinel

Je lidskou přirozeností, že se bojíme toho, co neznáme. Se stejnou domněnkou pracuje i snímek X-men: Budoucí minulost. Mutanti, obdařeni nelidskými schopnostmi, jsou veřejně odhaleni, a jelikož vládne shoda, že tito tvorové představují nebezpečí, je vybudován systém obrany, který má mutantskou hrozbu eliminovat. Hlavní zbraní se stávají Sentinelové (Ochránci), kteří dokáží mutanta identifikovat a zneškodnit. Mezi jejich hlavní devízu patří to, že dokáží rozlišit mutantovi schopnosti a zvolit proti němu adekvátní taktiku.

 

HAL 9000

Pro příběh není nic lepšího, než záporák, který se tváří jako parťák. Tím spíše, jde-li o vysoce vyvinutou formu umělé inteligence. HAL 9000 (při posunutí písmen o jednu pozici v abecedě, dostanete zkratku IBM) je centrálním počítačem na vesmírné lodi Discovery One a krom řízení všech palubních systémů zvládá ještě odezírat ze rtů, hrát šachy, ale především přemýšlet, dedukovat a kout pikle. V anketě Amerického filmové institutu o 100 největších záporáků filmové historie, se HAL 9000 umístil na 13. místě. I my jsme si dovolili zpracovat výběr nejnebezpečnějších robotů.

 

GLaDOS (Portal)

Genetic Lifeform and Disk Operating Systém patří mezi další robotické záporáky, tentokrát však z herního universa počinů Portal a Portal 2. GLaDOS je centrálním počítačem s přitažlivým hlasem ženy a ďábelskými úmysly. Podle webu IGN se jedná na poli her o nejlepšího záporáka všech dob.

Robot z herního universa Portal a Portal 2

Sojourner (Mars Rover)

Po tři měsíce brázdil povrch Rudé planety, sbíral vzorky, pořizoval obrázky a pomáhal lidskému pokolení v dalších krůčcích nadcházející kosmické expanze. Robot Sojurner se díky své pouti na Mars v roce 1997 objevil v několika filmech a seriálech (například Star Trek, nebo film Rudá planeta).

Sojourner můžeme vidět i ve filmu Star Trek

Dat / Data (Star Trek: Nová generace)

Dat (v angličtině je jeho jméno Data) je android, působící jako operační důstojník na palubě USS Enterprise D. Největší jméno si vydobyl během seriálu Nová generace, ovšem krom něj se objevuje i v několika filmech.

 

R2-D2 (Star Wars)

V universu Star Wars snad není známějšího kusu plechu, než je R2-D2. Astromechanický droid provází na svých dobrodružstvích Anakina Skywalkera, v budoucnu známého jako Darth Vadera a v následujících pokračováních jeho syna Luka Skywalkera. R2-D2 disponuje vysokou inteligencí, důvtipem, dedukcí a také schopností řešit zapeklité situace. K tomu mu mj. slouží variace, v těle zabudovaných nástrojů.

Bender Rodriguez (Futurama)

Kdo by neznal robotickou verzi Charlieho Sheena v populárním animovaném seriálu Futurama. Cynický alkoholik Bender tak zapadá do mozaiky pozoruhodných hlavních hrdinů. Stojí za to zmínit, že Benderův vztah s lidskou dívkou Amy Wong má za následek referendum, ústící v legalizaci robosexuality.

Wall-E

Když se ze Země stane opuštěné zdevastované smetiště, je na robotu jménem WALL-E, aby odpadky uklidil. Během toho se však zamiluje do robotice EVE a vydává se s ní na vesmírné dobrodružství, které změní navždy oba jejich robotické životy. Ačkoli se jedná o animovaný počin, tak film nenásilnou formou upozorňuje na dnešní globální problémy, v čele s konzumerismem, odpadovým hospodářstvím a vlivem člověka na životní prostředí.

Filmový robot jménem WALL-E