Robotizace a průmyslová automatizace ve výrobním procesu je nyní evergreenem úspěšných společností a automatizace v potravinářství není žádnou výjimkou. Podívejte se, co průmyslové roboty umí!

 

Robotický pracovník v potravinářství má nejednu výhodu. Nejen, že je velice rychlý a přesný, ale navíc ani neujídá!

Robotizované pracoviště má nesčetně výhod, které jsme se snažili uvést v minulých příspěvcích, stejně jako jsme se snažili vyvrátit argumenty brojící proti robotům beroucím lidem práci. Co se týče robotizace v potravinářském průmyslu, je také třeba brát v úvahu jednu důležitou výhodu: u robotů nehrozí, že by produkty z výrobní linky záhadně mizely v kapsách a jiných útrobách. A jak sami uvidíte, roboty jsou schopny obstarávat i výrobky, na které se sbíhají sliny.

Karlík a továrna na čokoládu

Není sporu o tom, že roboty jsou v mnoha činnostech daleko efektivnější, než lidští pracovníci. Důkazem budiž způsob, jakým si se svou pracovní náplní poradil robot s označením M-430iA. Rychlost a přesnost, s jakou manipuluje s čokoládovými výrobky je pozoruhodná. Škoda jen, že čokoláda míří bezpečně do plastových obalů a ne do našich nedočkavých úst.

Práce pro Homera

Na sladkosti z předchozího videa navazuje spolupráce dvojice robotů ve složení M-3iA a již zmiňovaného M-430iA. Jejich úkolem je blesková manipulace s čerstvě upečenými pekárenskými výrobky. Podle všech údajů, jsou roboty schopny manipulovat se sladkými pamlsky frekvencí, dosahující až 220 přesunutých jednotek za minutu. Neboli hezky po-lopatě: jsou jich za minutu schopny přesunout víc, než jich Homer za minutu sní. A to už je co říct.

https://www.youtube.com/watch?v=kMJgtmUKmN8

Robot řezník

Pořádné maso nabízí další ukázka, která demonstruje, jakým způsobem lze vypomoci lidské pracovní síle s takovou únavnou a nezáživnou činností, jako je vykostění vepřového boku. Robot s označením M-710iB sám rozezná kost od svalové tkáně a jedním ladným pohybem oddělí libové maso od žeber na dva produkty, které je možno dále zpracovat. Tomu se říká efektivita.

Maso po druhé

V závěsu porcování vepřového masa pochází šikovný a spolehlivý robot, jehož úkolem je přesné, rychlé a tedy efektivní vykostění celého kuřete. Úkol, na který je ve výrobních linkách potřeba dvacet lidí, zvládne jeden sofistikovaně nastavený robot a šetří tak lidský čas a talent na mnohem záživnější a také důležitější činnosti.

Když jsou housky nuda

Když už se bavíme o nezáživných činnostech, představte si, že byste museli každý den udělat požadovanou monotónní rýhu do tisíců housek, pohybujících se po výrobním pásu. Přesně takovou práci má totiž robot M-2iA/3SL a navíc je schopen podobných rýh vytvořit během minuty až 240.

Robotický Polreich

Z výrobního procesu v továrních komplexech se můžeme ladně přesunout do výrobního procesu v prostředí, jež je každému z nás bližší, tj. do kuchyně. Zde robot předvádí své schopnosti v oblasti kuchařské. Co říkáte, byli byste si v budoucnu ochotni nechat vařit od robota?

Japonský robotický Polreich

U vaření ještě zůstaneme s další ukázkou, kde se kuchařské robotické umění týká tradičního japonského pokrmu (nyní již dostatečně oblíbeného u nás), jménem sushi. Pokud vás nebaví zdlouhavá a pečlivá příprava syrových mořských a jiných plodů, možná byste ocenili pomoc od robota specialisty.

Palačinkový skoro-mistr

Také blednete závistí, když vidíte, jak profesionální kuchaři v televizních pořadech umně pohazují pánví a její obsah se ladně vznáší do vzduchu a s požadovanou přesností se vrací na kuchařovu pánvičku? Tak se s další ukázkou připravte na další nával závisti, neboť demonstrace kinetické výuky robota ukazuje, jak rychle se je robot schopen naučit daný úkol. Připadá-li vám 50 pokusů robotického učně mnoho, vzpomeňte si, kolik let vám trvalo, než jste začali chodit.

Chytrost a rychlost

Vedle zmíněné chytrosti a rychlosti, disponuje trojice robotů s označením M-1iA také vytříbenou přesností. Jejich úkolem je plnit výrobní šálky připraveným obsahem. Zatímco první robot plní všechny šálky, které může, druhý robot plní ty, které jeho kolega nestihl naplnit a poslední ze zmiňované trojice jen hlídá, aby žádný ze šálků neunikl bez obsahu. Tomu se říká trojstupňová spolupráce.

https://www.youtube.com/watch?v=6GJGYcvUiKk

Ukaž salát!

Počítačovou přesností a důmyslností disponuje i robotická sestava z posledního videa, ve složení robot R-2000iB a LR Mate 200iB, kteří jsou schopni vyložit, očistit, roztřídit a především změřit hlávkové saláty tak, aby produkty, které neodpovídají požadovaným rozměrům. Především díky tomu se dostane zákazníkům do ruky zboží té nejvyšší kvality.

 

Nechali byste si líbit tak výkonné pracovníky?