Výrobce průmyslových robotů, CNC řídících systémů a CNC strojů, japonská společnost Fanuc, se může k dnešnímu dni pochlubit více než 250 tisíci instalovanými průmyslovými roboty a 3 miliony CNC systémů po celém světě. Díky tomu je titulována jako vedoucí globální výrobce prostředků pro automatizaci. Jak ale celý příběh začal?

 

Průmyslové roboty Fanuc jsou častým objektem obdivu.

Už v roce 1974 byl vyvinut první průmyslový robot, který byl instalován v samotné centrále společnosti Fanuc sídlící v lesích na úpatí posvátné japonské hory Fudži. Právě toto místo je mnohdy označováno za srdce celé průmyslové automatizace světa.

 

Na ploše téměř 40x větší než Václavské náměstí v Praze se každý měsíc „narodí“ 5 tisíc nových průmyslových robotů. S nadsázkou bychom mohli říci, že se zde roboty Fanuc „rozmnožují“. Roboty zde vyrábějí totiž takřka od začátku až do konce samotné roboty. Jak tomto proces probíhá, se můžete podívat na videu níže.

Čtvrt století letos oslavila také zde založená nadace FANUC FA & Robot Foundation, která se zabývá vývojem automatizačních technologií včetně průmyslových robotů. Dnes třetina všech japonských zaměstnanců Fanuc pracuje ve výzkumu, inovaci a vývoji předních výrobků průmyslové automatizaci.

Japonskými inženýry již bylo již řada sérií průmyslových robotů, které pracují na výrobě v automobilovém průmyslu, zemědělství, potravinářském průmyslu a dokonce ve zdravotnictví.

Instalace prvního robotu v Evropě se uskutečnila v roce 1983. Letos uplynuly už dvě desítky let, kdy začaly roboty Fanuc pomáhat i v Česku. Najdeme je například na pracovišti firmy LaserTherm v průmyslovém areálu plzeňské Škodovky, nebo v české pobočce německého závodu NOVEM v Touškově u Plzně. Zde vyrábí exkluzivní interiérové sady do vozů značek Audi, Mercedes či BMW.

10 nejžádanějších modelů robotů Fanuc v ČR

1. M-710IC
2. AM-100IC
3. R-2000IB
4. AM-120IC
5. M-20IA
6. LRM-200ID
7. M-10IA
8. LRM-200IC
9. M-410IB
10. M-900IA